Menu
Město Jilemnice
MěstoJilemnice

Výlety do okolí

Český ráj

Český ráj nabízí širokou škálu možností pro provozování aktivní turistiky. Nachází se zde rozsáhlá síť značných tras pro pěší turistiku a stezek pro cykloturistiku, skalní města jsou doslova rájem pro milovníky horolezectví. V Českém ráji naleznete i místa vhodná pro paragliding. Velké množství rybníků, řek a koupališť nabízí možnost koupání. Především ale zde najdeme mnoho hradů, zámků, zřícenin (Hrubá skála, Valdštejn, Kost, Panteon, Vranov, Trosky, Valečov, Frýdštejn, Humprecht, Hrubý Rohozec, Drábské světničky) a jiných turisticky zajímavých míst (např. Dlaskův statek, arboretum).

Horní Pojizeří

Nebudeme se toulat nijak daleko – pojedeme jen romantickým údolím Jizery do Semil, v Bystré navštívíme unikátní soukromé technické muzeum, v Semilech městské muzeum, pokocháme se vyhlídkou na kopci Kozákově a po prohlídce Bozkovských dolomitových jeskyní se vrátíme roprachtickým hřebenem zpět.

Směr jihovýchod z Jilemnice

Po průjezdu Studencem pokračujte přes Horka u Staré Paky směrem na Dvůr Králové nad Labem, ale po krátké chvíli odbočte vpravo na Pecku.

Střední Krkonoše

Namasírujte si svá lýtka, vydáme se na horskou túru po hřebenech Krkonoš.Přes Štěpanice půjdeme na Benecko a odsud Bucharovou cestou do Špindlerova Mlýna, Labským dolem vzhůru k prameni Labe a náhorní planinou Labské louky na Zlaté návrší, do Horních Míseček a pak zpět na Benecko, nebo přes Vítkovice a Jestřabí do Jilemnice.

Východní Krkonoše

Nemůžeme vynechat ani horskou túru do východní části Krkonoš, která skýtá mnohé krásy a především tu jednu nejkrásnější – Sněžku, nejvyšší horu ČR.

Východní Podkrkonoší

Hostinné je městem zaměřeným na papírenský průmysl nacházející se v údolí Labe. Centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Zajímavostí je zámek ze 16. století, přestavěný v roce 1835 na papírnu zvanou „Labský mlýn“ nebo barokní františkánský kostel, přeměněný na Galerii antického umění se stálou expozicí odlitků antické plastiky. na zdejším náměstí si nelze nevšimnout dominanty Hostinného – dvou obrů na pozdně gotické radnici.

Z vysockého hřebene k Jizeře

Dnes budeme pokračovat výletem na severozápad, nebudeme však vymetat jizerské údolí, naopak (např. za použití autobusu) vystoupáme na vysocký hřeben s nádhernými scenériemi po obou stranách – na východě panorama Krkonoš, na západě Jizerské hory a při dobré viditelnosti snad i České středohoří – z Vysokého nad Jizerou pak sklenařickým sedlem přejdeme na příchovický vrch s rozhlednou a posléze vlakem sjedeme přes Tanvald do Železného Brodu, odkud lze pokračovat unikátní Riegrovou stezkou do Semil a pak autobusem zpět do Jilemnice.

Západní Krkonoše

Místní železniční dráha Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou je zasvěcenými nazývána Malý pojizerský Pacifik. Scenérie, které se ukazují cestujícím, opravdu stojí za to. Pojedete-li už z Martinic, budete moci hned po vyjetí vlaku z nádraží obdivovat nádherné panorama hor s dominujícím Žalým, které se na chvíli schová za stromy, aby po projetí vláčku Jilemnicí opět vystoupilo o mnoho blíž. Za Víchovou tvoří železný most přes řeku bránu do horského údolí Jizery, trať se občas schová do terénního zářezu v lese a vzápětí jedete po vysokém náspu či mostu nad řekou, nejen dětem se jistě bude líbit průjezd osmdesátimetrovým tunelem u Hradska. Vlak projíždí Poniklou a Jabloncem nad Jizerou a končí v Rokytnici nad Jizerou, odkud můžete pokračovat autobusem po silnici v jizerském údolíčku až do Harrachova.

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1
3
2
2
3
2
4
4
5
4
6
3
7
3
8
3
9
2
10
2
11
3
12
3
13
5
14
6
15
4
16
3
17
2
18
2
19
3
20
3
21
3
22
5
23
4
24
4
25
5
26
7
27
5
28
5
29
3
30
2
31
2
1
2
2
3
3
3
4
4

Kalendář svozu odpadů

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4 5 6 7
8
9 10
11 12 13 14
15
16
17
18
19
20 21
22
23
24
25 26
27 28
29
30
31
1
2 3 4

Odstávka elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

nahoru