Dne 31. 3. 2023 bude z důvodu školení zrušen úřední den na úseku občanských průkazů, cestovních pasů a evidence obyvatel.
Děkujeme za pochopení.
Zvláštní příjemce dávky důchodového pojištění
Jaké jsou podmínky a postup
Příslušný obecní úřad ustanovuje zvláštního příjemce s jeho souhlasem v případě, že oprávněný příjemce důchodu nemůže z vážných důvodů výplatu této dávky přijímat nebo by se výplatou dávky dosavadnímu příjemci zřejmě nedosáhlo účelu, kterému má dávka sloužit, nebo kdyby tím byly poškozovány zájmy osob, které je důchodce povinen vyživovat. Pro ustanovení zvláštního příjemce důchodu musí být splněny podmínky ustanovení § 118 zákona č. 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
Podnětem k zahájení správního řízení o ustanovení zvláštního příjemce důchodu může být podnět oprávněného příjemce důchodu, rodinného příslušníka či jiné osoby (zpravidla osoby, která bude ustanovena zvláštním příjemcem důchodu. V tomto případě je však třeba doložit vyjádření lékaře o zdravotním stavu oprávněného.)
Zvláštní příjemce se zavazuje důchod přijímat, hospodařit s ním ve prospěch oprávněné osoby či dle pokynů oprávněné osoby, a předkládat příslušnému obecnímu úřadu na výzvu ve stanovené lhůtě písemné vyúčtování vyplaceného důchodu.
Obecní úřad rozhodnutí o ustanovení zvláštního příjemce zruší, pokud odpadly důvody, pro které byl zvláštní příjemce ustanoven, zjistí-li, že zvláštní příjemce neplní své povinnosti a dávku nepoužívá ve prospěch nebo podle pokynů oprávněného.
V případě, že občan není schopen do budoucna kromě přebírání důchodu také samostatně jednat a činit jiné právní úkony, je vhodné se obrátit na příslušný okresní soud s návrhem na ustanovení opatrovníka, případně i omezení svéprávnosti občana.
Co k tomu potřebujete
Platný občanský průkaz, potvrzení o druhu a výši důchodu
Odborné lékařské vyjádření o zdravotním stavu dosavadního příjemce (v případě, že oprávněný příjemce není schopen vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podnět sám podat)
Formulář (podnět+lékařské vyjádření) k ustanovení zvláštního příjemce důchodu předá pověřený pracovník, který zároveň poskytne potřebné informace o nejvhodnějším postupu v každém konkrétním případě
Podle kterého právního předpisu se postupuje a další související předpisy
Zákon č. 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.
Zákon č. 500/2004 Sb., o správním řízení, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů /§ 64/