Směr jihovýchod z Jilemnice

Po průjezdu Studencem pokračujte přes Horka u Staré Paky směrem na Dvůr Králové nad Labem, ale po krátké chvíli odbočte vpravo na Pecku.

Pecka je starobylé, romantické městečko – skutečná perla Podkrkonoší, oblíbené letovisko a vyhledávané výletní místo, patrně nejstarší z celého okolí. Dominantou krajiny i obce je mohutný, malebný, zčásti zachovalý, středověký gotický hrad stejného jména, který se hrdě vypíná ve výši 462 m n.m. Vystřídalo se v něm 32 různých majitelů, z nichž mnozí jsou v historii význačně zapsáni. Delší dobu patřil hrad Přemyslovcům, za husitských válek byl v r.1432 obléhán Sirotky. Nejvýznačnějším majitelem hradu byl však český renesanční šlechtic Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Všestrannost jeho vzdělání a pouhý výčet jeho činností nás naplňuje úžasem: byl politikem, diplomatem, cestovatelem, spisovatelem, malířem, básníkem, pěvcem, hudebním skladatelem, generálem dělostřelectva a ve své době byl také proslulý svými výkony sportovními. V minulých letech byla část hradu, tzv. Harantův palác, obnovena a zastřešena. V restaurovaném paláci hradu je vlastivědné muzeum a galerie sochařského díla prof. Bohumila Kafky. Zbývající část hradu je ponechána jako zřícenina. Pod hradem je nádherná vyhlídka do údolí.

Z Pecky se klikatými silničkami dostanete do dalšího významného města. Nová Paka je důležité průmyslové město s množstvím zajímavostí. Nejvzácnější stavební památkou ve městě je barokní klášterní chrám "Nanebevzetí Panny Marie" z počátku 18. století, návštěvníka překvapí svojí bohatou, umělecky cennou výzdobou chrámové lodi. V novorenesančním Suchardově domě s bohatou sgrafitovou výzdobou je dnes městské muzeum se zajímavými sbírkami. Roubené podkrkonošské chalupy, farní kostel na náměstí, hřbitovní kaple a dřevěný řecko-katolický kostelík, převezený z Podkarpatské Rusi, patří k dalším zajímavostem města. Pozoruhodná je jistě místní "Klenotnice drahých kamenů", která je umístěna v nové budově v blízkosti muzea. Její vzácná expozice dává na vědomí, že krajina Novopacka je známá svými nálezy drahých kamenů. Milovníci aut pak jistě znají Autogalerii V.I.T.V.A.R nebo autokrosovou trať ve Štikovské rokli.

Kousek od Nové Paky se tyčí vršek Kumburk se zříceninou gotického hradu stejného jména, založeného počátkem 14. století. Zřícenina je běžně přístupná a jsou odtud pěkné výhledy do Podkrkonoší a na Jičínsko, kam můžete s výletem pokračovat.

Lomnice nad Popelkou, přes kterou bychom se zase dostali zpět do Jilemnice, nabízí bohaté kulturní a sportovní vyžití. Najdeme zde doklady lidové architektury v městské památkové rezervaci Karlov, pozdně barokní kostel sv. Mikuláše z Bari, radnici ve stylu francouzské neogotiky, městské muzeum a oblastní galerii. Od počátku 19. stol. se zde vyrábí proslulé lomnické suchary, oplatky a kulatky.

Jičín neboli Město pohádek a také brána do Českého ráje. Turistika, horolezectví a cestovní ruch se zde rozvíjely už od přelomu 19. a 20. století. O popularitu Jičína se nemalou měrou zasloužili i spisovatel Václav Čtvrtek a malíř Radek Pilař pohádkami o loupežníkovi Rumcajsovi – na pohádkové tradice navazuje každoroční mezinárodní pohádkový festival. Mezi neopomenutelné při zmínce o Jičínu musíme zmínit, že z náměstí vybíhající tři hlavní komunikace byly dříve chráněné na vstupu branami. Do dnešních dnů se dochovala pouze brána Valdická, která dnes tvoří charakteristickou dominantu města. Novou turistickou a sportovní atrakcí je zrekonstruovaný a rozšířený aquapark, navazující na areál plaveckého bazénu. V historii hrál Jičín významnou úlohu: sídlo Albrechta z Valdštejna, který začal s velkorysou modernizací a přestavbou města v 17. století, později se v okolí i samotném městě při prusko-rakouských válkách bojovaly menší bitvy. Bitva, která se 29. června 1866 odehrála v okolí města a v samém závěru i v jeho ulicích, sice nebyla tak gigantická a zkázonosná jako ta u Sadové, ale vážně oslabila rakouské síly před rozhodujícím střetnutím. Vzpomínkou na krvavé střetnutí je nejen kbelnické Ossarium , ale i množství pomníčků roztroušených v okolí města i v Jičíně samém.

Datum vložení: 30. 5. 2022 14:27
Datum poslední aktualizace: 30. 5. 2022 14:28