Speciální označení vozidla pro OZP

Vydání parkovacího průkazu O7 – parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou

Základní informace k parkovacímu průkazu O7

• Parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou (dále jen parkovací průkaz) vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností osobám, které jsou držitelé průkazu ZTP (s výjimkou osob postižených úplnou nebo praktickou hluchotou) nebo průkazu ZTP/P.
  • Na základě osobního jednání oprávněné osoby budou sepsány příslušné dokumenty a proběhne vydání nebo výměna parkovacího průkazu na počkání.
  • Oprávněnou osobou žádat o parkovací průkaz je zdravotně postižená osoba, soudem stanovený opatrovník zdravotně postižené osoby, zákonný zástupce nezletilé zdravotně postižené osoby.
  • Parkovací průkaz je nepřenosný a jeho zneužití je právně postižitelné. V případě zneužití parkovacího průkazu mohou obecní úřady obce s rozšířenou působností vydané zvláštní označení odebrat. Podle § 125c odst. 1 písm. f) bodu 11 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
  • Parkovací průkaz lze používat ve všech zemích Evropské unie podle platných dopravních předpisů navštívené země.

Co potřebujete k vydání parkovacího průkazu O7

• platný průkaz ZTP nebo ZTP/P
  • platný občanský průkaz
  • aktuální průkazové foto
  • protokol o vydání průkazu ZTP nebo ZTP/P, případně rozhodnutí  o přiznání průkazu ZTP, ZTP/P
  • u výměny parkovacího průkazu je nutné vrátit stávající parkovací průkaz či již neplatný průkaz

Zákonný zástupce zdravotně postiženého nezletilého dítěte (rodič, jiná osoba, která má dítě v péči) dále předloží k jednání

• svůj průkaz totožnosti
  • doklad totožnosti dítěte (např. OP nebo rodný list dítěte) případně rozsudek soudu
  • svěření dítěte do péče.

Opatrovník zastupující zdravotně postiženou osobu dále předloží k jednání

• svůj průkaz totožnosti
  • doklad o opatrovnictví

Podle kterého právního předpisu se postupuje a související předpisy

Kdy a jak se používá parkovací průkaz

• Motorové vozidlo lze označit parkovacím průkazem pouze v případě, řídí-li vozidlo nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu.
  • Parkovací průkaz se umístí za přední sklo motorového vozidla fotografií směrem dovnitř.
  • Přepravovaná osoba je povinna se prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie průkazem ZTP nebo ZTP/P, který ji opravňuje k užívání vozidla označeného parkovacím průkazem.
  • Parkovací průkaz lze používat v jakémkoliv vozidle, kterým je zdravotně postižená osoba přepravována.
  • Odbor dopravy může na základě žádosti osoby, které byl vydán parkovací průkaz, vydat rozhodnutí o zřízení vyhrazeného parkoviště v místě bydliště.
  • Parkovací průkaz se používá současně s průkazem ZTP nebo ZTP/P, jinak je neplatný. Je nutné mít u sebe vždy oba doklady.

Vydání označení vozidla O2 – označení vozidla řízeného osobou sluchově postiženou

Základní informace ke speciálnímu označení O2

• Označení O2  vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností držiteli řidičského oprávnění, který je držitelem průkazu ZTP z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou.
  • Výdej a výměna speciálního označení O2 probíhá na počkání na základě osobního jednání oprávněné osoby.
  • Speciální označení lze používat v jakémkoliv vozidle, které je řízeno osobou, jíž bylo označení vydáno.
  • Vydané speciální označení O2 musí být ve vozidle umístěno na viditelném místě tak, aby bylo z vnějšku vozidla zřejmé, že vozidlo je řízeno sluchově postiženou osobou (zadní okno vlevo).
  • Vydání speciálního označení O2 není vázáno na členství v jakémkoli občanském sdružení zdravotně postižených občanů.
  • Motorové vozidlo lze označit speciálním označením O2 pouze v případě, řídí-li vozidlo osoba, která je držitelem speciálního označení. Řidič motorového vozidla označeného speciálním označením O2 je povinen se prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie průkazem ZTP, který ho opravňuje k užívání speciálního označení.

Co potřebujete k vydání označení O2

• platný občanský průkaz
  • platný průkaz ZTP
  • rozhodnutí o přiznání průkazu ZTP
  • protokol o vydání průkazu ZTP
  • platný řidičský průkaz

Kdo si může požádat

Občan s trvalým pobytem na území Jilemnice + na území spádových obcí: Benecko, Bukovina u Čisté, Čistá u Horek, Horka u Staré Paky, Horní Branná, Jablonec nad Jizerou, Jestřabí v Krkonoších, Kruh, Levínská Olešnice, Martinice v Krkonoších, Mříčná, Paseky nad Jizerou, Peřimov, Poniklá, Rokytnice nad Jizerou, Roztoky u Jilemnice, Studenec u Horek, Svojek, Víchová nad Jizerou, Vítkovice v Krkonoších.