Kdo stojí za projektem
- Město Jilemnice
- Sportovní centrum
- Kluby SKI Jilemnice a KB Jilemnice
- Komise tělesné výchovy a sportu
Jilemnice – tradice a historie
- Jilemnice je vnímána jako sportovní město, především v souvislosti s běžeckým lyžováním, byl zde založen první lyžařský spolek, je zde Krkonošské muzeum zachycující historii lyžování, sportovní školy
- na posledních ZOH 2014 Česká republika získala 8 medailí, z toho dvě medaile přivezli odchovanci zdejšího biatlonového klubu. Historicky vůbec první medaily v biatlonu vybojoval Jarda Soukup, měla bronzovou barvu a společně s Veronikou Vítkovou pomohli vybojovat Českému týmu stříbrnou ve smíšených štafetách.
Snahy o obnovení a revitalizaci
Lyžařské a běžecké tratě na Hraběnce začaly vznikat v roce 1945, do současného stavu byly přebudovány v letech 1960–1965, asfaltová dráha pro kolečkové lyže byla spolu s obslužnou budovou slavnostně otevřena v roce 1976, od té doby uplynulo hodně let a exkluzivita, kterou kolečková dráha Jilemnici dala, se pomalu přeměnila v historii. V roce 2002 začala snaha o obnovení a revitalizaci. První studie obnovení dráhy byla vypracována v roce 2004, další pak v roce 2006, obě obsahovaly ve své části výstavbu hotelu, který by zajišťoval určitou "nadregionálnost" z důvodu možnosti čerpat finance z Evropských fondů, nutno podotknout, že tento koncept nebyl schválen, ani realizován. V roce 2011 byl schválen územní plán města Jilemnice zahrnující vybudování areálu bez hotelu. V roce 2012 byla vypracována nová studie, kterou si můžete již delší dobu prohlížet na stránkách Sportovního centra a stránkách Informačního centra (IC).
Najdete ji na http://www.ic.mestojilemnice.cz/cz/vsesportovni-areal-hrabenka/ a http://www.sport-jilemnice.cz/vsesportovni-areal-hrabenka/. Obsahuje obnovu a rozšíření asfaltových tras, provozní budovu, střelnici, parkoviště, běžecký testový okruh, přírodní posilovnu a osvětlení základního okruhu. Vlastní trasy byly rozděleny do jednotlivých etap tak, aby se dalo začít budovat v závislosti na množství získaných finančních prostředků. Tato studie "Volnočasového a všesportovního areálu Hraběnka" byla v květnu 2013 prezentována zastupitelstvu města Jilemnice (dále jen ZM a MJ), na kulatém stolu v místním KD Jilm a byla prezentována na obrazovce v IC. Od té doby se zpracovává první stupeň projektové dokumentace k územnímu řízení, v tomto stupni probíhají veškerá jednání s dotčenými stranami (vlastníci pozemků, místní úřady, krajský úřad Lbc, životní prostředí, pronajímatelé, hospodáři...). Na základě této dokumentace byl upřesněn propočet nákladů (do 50mil.Kč) spojených s vybudováním uvažované první etapy. V půlce srpna byl tento propočet předložen finančnímu výboru (FV), který materiál prostudoval a doporučil ZM schválit jak samotný záměr výstavby - první etapy, tak finanční podíl MJ (do 50% skutečných nákladů, maximálně do výše 20.000.000,- Kč). 3. 9. 2014 proběhlo zasedání ZM, které svými 12 hlasy usnesení schválilo, takže záměr výstavby byl ze strany MJ podpořen i díky vystoupení Prezidenta Českého svazu biatlonu Mgr.Jiřího Hamzy.
Proč byl předložen tento dlouhodobý a relativně nákladný projekt stávajícímu ZM a ne tomu, co vzejde z příštích voleb v říjnu letošního roku? Jde o čas, financováním projektu je plánované z investičních prostředků MŠMT – podmínky dotace budou vypsány v listopadu letošního roku, ale již teď je známo, že do žádosti o finanční prostředky je nutný souhlas ZM a potvrzení finanční spoluúčasti MJ. Z tohoto důvodu bylo nutné uvažovanou výstavbu předložit ještě tomuto zastupitelstvu, pokud by se tak nestalo, nebylo by možné v letošním roce zažádat o finanční prostředky na rok 2015. Rok by byl ztracen stejně tak, jako vlna popularity, kterou způsobily na letošních ZOH biatlonové medaile Jardy Soukupa a Veroniky Vítkové (právě ty otevírají cestu k finančním prostředkům na MŠMT). Biatlon nyní prožívá boom, dokáže "sehnat" peníze a je reálná šance pro místní občany i turisty, že bude projekt realizován a všichni ho budou moci k plné spokojenosti využívat.
Přínos pro místní občany a město
- zachování přírody nedaleko centra města – lepší přístup
- možnost věnovat se sportovním aktivitám – jízda na in-line bruslích, běh, chůze, posilování na čerstvém vzduchu, hry, lanové centrum, …
- zlepšení tréninkových a závodních podmínek pro sport – zvýšení prestiže sportovního gymnázia a sportovních tříd
- zvýšení návštěvnosti ostatních zařízení – sportovní hala, bazén, hřiště, muzeum, …
- vznik nových parkovacích míst pro návštěvníky areálu Hraběnka využitelná v létě i v zimě
Pod čarou – fakta a mýty
Nebude sníh, tak proč?
Celý areál je koncipovaný jako LETNÍ – ač byla z důvodu případné "připravenosti" zpracována studie zasněžování (zdroje vody, reálné náklady na vybudování a provozní náklady...)
Provoz – areál bude jen pro úzkou skupinu lidí
Areál bude volně přístupný všem, veřejnosti, školám, školkám, klubům – samozřejmě za předpokladu dodržování provozního řádu – bezpečnost, směr na dráze, chůze po chodníku. Údržba tratí a střelnice bude v kompetenci klubů ČKS SKI a KB Jilemnice, otázkou zůstává osvětlení tratí, předpokládá se napojení na veřejné osvětlení.
Hospodaření les a pole – padne celý les, znemožní se nebo omezí hospodaření na plochách
Proběhla intenzivní jednání se zúčastněnými stranami, musí být zachována obhospodařovatelnost všech pozemků, kácet se bude 1,48ha hospodářského lesa určeného za 12 let ke smýcení.
Střelnice – nebezpečná, uzavřená
Jedná se o tréninkovou střelnici o 20 stavech, která umožní trénink a pořádání republikových závodů, je to otevřená travnatá plocha 50x55m odpovídající všem bezpečnostním předpisům a opatřením, střelnici budou využívat sportovci nejen z místního klubu, ale také kluby z celé ČR. Místní gymnázium nemá v současné době moc co nabídnout z hlediska sportovního, proto třeba rozšíření nabídky sportovního zázemí přesvědčí rodiče a děti, co odchází za sportem a studiem do Jablonce nebo Letohradu, aby zůstali v domácích podmínkách.
Co bude následovat
Kladné vyřízení územního řízení budoucího areálu a získání stavebního povolení první etapy.
zajištění finančních prostředků pro postupnou realizaci první etapy projektu.
Cílem by mělo být zachovat, zvelebit a ku prospěchu všech rozšířit možnosti využití areálu. Přáli bychom si, aby lyže umístěné v muzeu nebyly poslední výpovědí o naší Jilemnické nejen lyžařské tradici a stále zvětšující se počet sportující veřejnosti a mládeže měl prostor pro své vyžití.