Ohlédnutí za Posledním puchýřem 2018

27.11.2018 - 14.12.2018

• Pořadatel: KČT

Po 13 letech zavítala celostátní turistická akce „Za posledním puchýřem“ do Libereckého kraje. Vždy signalizuje konec turistické sezóny a je předzvěstí přicházejícího zimního období. Ve dnech 15. - 18. listopadu 2018 se v Semilech uskutečnil již její 47. ročník. Celou akci organizoval Klub českých turistů odbor Semily ve spolupráci s odbory KČT Benešov u Semil, Jilemnice, Vysoké nad Jizerou a Libereckou oblastí KČT.

Účastníky vítalo celé čtyři dny krásné a slunečné, ale zejména po ránu mrazivé počasí. Srážek jsme však byli ušetřeni a tak putování za poznáním a krásami přírody Semilska, Pojizeří a Českého ráje mohlo proběhnout takřka za ideálních podmínek.

Od čtvrtečních dopoledních hodin se Semily postupně plnily turisty ze všech krajů naší vlasti a při prezenci jsme mohli přivítat i zahraniční přátele, kteří k nám zavítali. Hlavní zahájení akce proběhlo ve čtvrtek 15. 11. 2018 v 17 hodin v zaplněném sále Kina Jitřenka v  Semilech. Centrem prezentace účastníků bylo po celou dobu akce Kulturní centrum Golf v Semilech. Zde byl zároveň  start a cíl všech připravených pěších turistických tras.  Celostátní turistické akce se zúčastnilo celkem 1968 účastníků, z toho se v předstihu on-line přihláškami přihlásilo 722 turistů, kteří si zarezervovali různé služby a upomínkové předměty. Své trasy absolvovali i cyklisté a běžci. Zimního táboření na Kozákově se v rámci Puchýře  2018 zúčastnilo 28 turistů ve 22 stanech a 1 účastník dokonce strávil noc pod širákem. Na Puchýř přijeli také turisté ze Slovenska, Polska a Německa.  Akci organizovalo 82 pořadatelů.

V pátek a v neděli bylo pro turisty vypraveno 9 autobusů s průvodci na tématické zájezdy, kterých se zúčastnilo 405 účastníků. Cílem výletů byl Český ráj, Horní Pojizeří, Krkonoše, Jizerky a v neděli i zajímavosti v okolí Semil. Každý den byla organizovaná prohlídka města Semily s průvodcem, celkem se jí zúčastnilo přes 300 turistů.

Velkému zájmu se těšily přednášky a besedy na různá témata: „Český ráj známý a neznámý“ paní Bičíkové, „Povídání o vzniku turistiky na horách“ PaedDr. Luštince, „Turistika za kamennou krásou“ ing. Grégra  a  „Pojizeří a Český ráj to na pohled“ ing. Mocka. Velká část turistů si prohlédla Jubilejní výstavu ke 130. výročí KČT v prostorách Státního okresního archivu  v Semilech a kostel  Sboru Dr. Karla Farského.

V sobotu v kině Jitřenka probíhal celodenní cestovatelský filmový festival „Dech hor“, který nabídl tituly z cestovatelských a horolezeckých expedic a unikátní historické dokumenty.

Poslední puchýř byl vhodně doplněn i špičkovou kulturní nabídkou. Zaplněný sál Kulturního centra Golf v  Semilech přivítal v pátek Věru Martinovou s její country kapelou.  Vyvrcholením pak byla sobotní Puchýřovská zábava, v jejímž průběhu proběhlo slavnostní zakončení 47. ročníku akce Za posledním puchýřem 2018 a předání putovní štafety turistům z Olomouce, kteří budou příštími pořadateli této významné celostátní turistické akce.

Na závěr lze dodat to nejpodstatnější – akce se opravdu skvěle vydařila a turisté ze všech koutů naší republiky i ze zahraničí byli jejím průběhem nadšeni. Jejich častá poděkování byla skvělou odměnou pro nás, kteří jsme akci připravovali.

Ve fotogalerii na stránkách KČT Semily již brzy zveřejníme momentky z průběhu akce. Další snímky můžete shlédnout na stránkách Posledního puchýře a na sociálních sítích.

KČT – SEMILY           -       KČT  - JILEMNICE

KČT – BENEŠOV U SEMIL   -  KČT -  VYSOKÉ  NAD JIZEROU